WFOŚiGW w Toruniu - wfosigw.torun.pl

naglowek.png 4ff78de47eebcd52c85fcb6c94917fbd
top news mstr galp newsletter mapa_strony kontakt
Opcje zaawansowane
Aktualności
Wojewódzki Fundusz z nową siedzibą

Po gruntowym remoncie zabytek przy Fredry 8, stanowiący jedną z pereł Bydgoskiego Przedmieścia odzyskał swoją świetność. Został przystosowany do użyteczności publicznej i od maja stał się siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. 9 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie. 

 
Nieruchomość zbudowana została w 1914 roku. Służyła za szkołę Marynarki Wojennej i Kasyno Wojskowe, gościł w niej marszałek Piłsudski oraz Ignacy Mościcki, przez lata była również siedzibą wojewodów pomorskich. 
 
Remont zabytkowego budynku to wyzwanie. Bardzo cieszę się, że udało się zachować bryłę, stosując jednocześnie nowoczesne rozwiązania podnoszące funkcjonalność budynku – podkreśliła Emilia Kawka-Patek Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
 
Koszt remontu wyniósł ponad 6 mln zł. Jednak posiadanie własnego miejsca przyniesie oszczędności. Roczna oszczędność w stosunku do budynku dotychczas wynajmowanego to ponad 350 tys zł. 
 
Remont w czterech częściach
 
Wojewódzki Fundusz kupując budynek i przygotowując się do jego remontu postawił sobie cztery główne cele:
- Przywrócenie historycznego obiektu do jego dawnej świetności, a co z tym idzie podniesienie walorów turystycznych i estetycznych Torunia;
- Przeprowadzenie robót termomodernizacyjnych, które doprowadzą do zmniejszenia zapotrzebowania obiektu na energię cieplną, co z kolei znajdzie przełożenie na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery;
- Adaptację dotąd nieużytkowanego poddasza na pomieszczenia biurowe 
- Przywrócenie wartości zabytkowej ogrodu oraz wyeksponowanie i odtworzenie elementów historycznych, a także zachowanie funkcji rekreacyjnych, otwartych dla mieszkańców Torunia.
 
Obiekt nie jest indywidualnie wpisany do ewidencji zabytków, ale zachowane zostały wszystkie wytyczne konserwatorskie. Ta chęć współpracy może być wzorem dla innych inwestorów – podkreślił Sambor Gawiński Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
W ramach inwestycji wyremontowana została cała elewacja budynku oraz pokrycie dachowe, a budynek został docieplony od wewnątrz. Zastosowany został specjalny rodzaj bloczków z betonu komórkowego, który ma wysokie parametry izolacyjne, a także minimalizujące zjawisko kondensacji pary wodnej. Nieszczelne okna zastąpiły ich wierne repliki.
W miarę możliwości staraliśmy się jednak zachować oryginalne elementy – mówi szefowa Wojewódzkiego Funduszu. Odnowiona została stuletnia boazeria w jednej z sal, parkiety, kamienne posadzki. Gruntownej renowacji poddane zostały drzwi zewnętrzne. Ponadto we wnętrzu budynku starano się, w miarę możliwości, utrzymać stylistykę z okresu międzywojennego. Odtworzone zostały wewnętrzne elementy sztukaterii sufitów i ścian. Na auli zawisł zabytkowy żyrandol. 
Park z przełomu wieków
Wart uwagi jest otaczający budynek na Fredry 8 park. - Park będzie otwarty dla mieszkańców. W przyszłości ma zostać połączony z sąsiednim terenem. Zdecydowanie jest to i będzie perełka przyrodnicza w samym centrum miasta – powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Całbecki Marszałek Województwa 
Park powoli będzie odzyskiwał swój blask. Układ zieleni części historycznej ma zachowywać fazę przebudowy parku z przełomu XIX i XX wieku. Już w trakcie remontu częściowo odtworzona została roślinność oraz ścieżki. Do ogrodu „wprowadzono” oświetlenie i małą architekturę. 
W przyszłości park ma zostać udostępniony mieszkańcom. Jest to pierwszy miesiąc funkcjonowania w nowej siedzibie, dlatego obecnie Wojewódzki Fundusz jest w fazie przygotowań i organizacji terenu. Planowane jest zagospodarowanie ogrodu, aby pełnił on funkcję ścieżki ekologicznej z tablicami i interaktywnymi elementami. 
Remont objął także instalacje w budynku. Zainstalowane zostały:
1.Nowa instalacja c.o. – pierwotna instalacja była w złym stanie technicznym, zaplanowano wykonanie nowej wraz zastosowaniem bardziej wydajnych urządzeń grzewczych;
2.Nowy węzeł cieplny – istniejący był wyeksploatowany i wykonany wg przestarzałej technologii;
3.Wentylacja nawiewano – wywiewna – zastosowanie wentylacji zgodnie z wytycznymi Państwowego Inspektora Sanitarnego;
 
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Toruniu
ul. Fredry 8, 87-100 Toruń
(56) 62 12 300
tel.:
(56) 62 12 302
fax:
wfosigw@wfosigw.torun.pl
e-mail:
956-12-23-682
NIP:
341191740
REGON:
zobacz na mapie
RSS Newsletter Mapa strony
BANEREK 18.09.jpg 5ad2360c46ecd02d126e332a9042d035
NEWSLETTER.jpg ae549ae46f752d6ef3c51abe3e8bc6e1
RODO.jpg 151f7978bd776a0ebd1ae5068be37999